Hlavní obsah

Motorkářská revoluce? Věřte, nebo ne, ale automat Y-AMT na nových yamahách je naprosto boží!

Foto: Dalibor Žák

Tohle jednou vyzkoušíte a už nebudete chtít jinak! Automatická převodovka na nových yamahách funguje skvěle, radost z jízdy nekazí, na dlouhých cestách uleví vašemu zápěstí a v kolonách nervům.

Článek

Že se automatické převodovky začínají dostávat i do klasických motocyklů, jste si už určitě všimli. Honda dlouho prodává několik svých modelů se zajímavou dvouspojkovou převodovkou a v loňském roce příchod automatů oznámilo BMW, KTM a také Yamaha. Pro japonskou značku to ale úplná novinka není, protože samočinné řazení už mohl mít v roce 2006 luxusní cesťák FJR 1300 (to se ale jednalo o odlišný, hydraulický systém). Teď se nový automat s označením Y-AMT nabízí i u nás v nových modelech s dvouválcem CP2 o objemu 0,7 l a také k populárnímu tříválci CP3 0,9 l, který je znám jak z XSR, tak z testovaného Traceru 9 GT.

Nový automat jsem měl možnost krátce vyzkoušet a je to zážitek, o který se nelze nepodělit. Pro mnoho motorkářů to může být zcela revoluční prvek. A pozor! Není to jenom zařízení, jež má umožnit jízdu na velké motorce lidem, kteří to se spojkou a řadicí páčkou neumí. Dokonce i Yamaha uvádí, že je nová převodovka spíše nadstavba a jakýsi sportovní doplněk, nikoli jen pomůcka.

Celé to funguje velice jednoduše a koncepce motorky se nijak nemění. Je tu klasická mechanická převodovka, jenom se o řazení nestará vaše levá noha a o spojku vaše levá ruka, nýbrž vše řídí elektronika. Převodovka Y-AMT umí fungovat ve zcela automatickém režimu, ale samozřejmě si můžete řadit i ručně páčkami vlevo na řídítkách.

Je to lepší, než byste čekali

Nejprve jsem skočil na novou dvouválcovou Yamahu MT-07 s maskou, jak kdyby ji ukradli ze skříně Iron Manovi. Startuje se jako na skútru: musíte podržet brzdu a pak stisknout startér. Na displeji je vidět, zda je převodovka v automatickém režimu D nebo ostřejším D+, případně v nějakém z režimů manuálních, jejichž charakteristiku si můžete nastavit. Měnit je můžete i za jízdy tlačítkem, jen je potřeba vždy mít zavřený plyn, když se provádí nějaká změna nastavení řídicí elektroniky motoru.

Foto: Dalibor Žák

„Hele, tady něco chybí!“ Ano, yamahy s automatem Y-AMT nemají páčku spojky. Ale věřte mi, že vám na běžné ježdění rozhodně chybět nebude. Kdo dělá s motorkou kraviny jako burn-outy a nebo jezdí po zadním, ten si samozřejmě koupí klasiku.

Ťuknete do tlačítka (+) vlevo pod řídítky, motorka při zařazení jedničky trochu škubne (prý je to úmysl, aby jezdec ihned věděl, že má zařazeno), a pak už můžete vyrazit. Když pustíte brzdu, motorka se sama nerozjede, takže to není jako s „hydroměničem“. Musíte přidat plyn. Motor reaguje jemně, prokluz spojky se zdá přirozený a už se jede. Po pár metrech si motorka sama odřadí na dvojku, za chvíli na trojku.

Foto: Dalibor Žák

Není tu ani klasická páčka pro řazení nohou. Ani ta vám chybět nebude, takže se můžete pořádně zapřít do stupaček a při rychlé jízdě nemusíte přešlapovat. Mimochodem, jedničku lze zařadit i bez nastartovaného motoru a může fungovat jako parkovací brzda.

Změny jsou velice rychlé, průměrný jezdec by takto tradičním způsobem nikdy nezařadil. Neškube to, ale změnu rychlosti zaznamenáte. Když pak potřebujete zpomalit, motorka si včas podřadí až na jedničku a pak zas stačí jen zastavit. Není potřeba nic dělat. Buď můžete vyhodit ručně tlačítkem řazení (–) na neutrál, ale klidně tam lze nechat jedničku. Motorka se opět rozjede, až když přidáte plyn.

Automat Y-AMT ve zkratce

  • Jedná se o robotizovanou sekvenční převodovku
  • Systém je elektromechanický
  • Základní koncepce se proti konvenční převodovce motocyklů neliší
  • Spojku ovládá elektronika
  • Spojkou si převodovka pomáhá i při jízdě, takže se nejedná jen o „quickshifter“
  • Konstrukce převodovky je zesílená
  • Charakteristiku řazení lze nastavit v jízdních režimech v palubním menu
  • Řazení je plně automatické, ale řadit můžete i ručně tlačítky na řídítkách
  • Hmotnost motorky s Y-AMT je jen o necelá tři kila vyšší
  • Příplatek za Y-AMT u MT-07 je 15 000 Kč, u MT-09 dvacet tisíc
Foto: Dalibor Žák

Páčky „+“ a „-“ pro ruční řazení jsou krásně po ruce a za chvíli už nad nimi vůbec nebudete přemýšlet. Já jsem si jen jednou místo podřazení zatroubil, pak už jsem s tím problémy neměl.

Stačilo mi ujet pár kilometrů po městě, abych hned věděl, že už nikdy nic jiného na motocyklu do města nechci. Kdybych věděl, že budu na téhle motorce denně dojíždět do práce do centra, okamžitě si ji koupím. Za tu pohodu levé ruky při stání na světlech a klidné svižné rozjezdy ten příplatek 15 000 korun k 199 990 Kč za základní MT-07 rozhodně stojí. No ale jak to funguje za městem, kde se chcete také pěkně povozit?

Foto: Dalibor Žák

Yamaha upravila základní ergonomii, nové je například ovládání blinkrů (včetně automatického vypnutí nebo komfortního „trojkliku“). Mimochodem, tempomat je na motorce naprosto skvělá věc, hlavně když jezdíte dálky.

Naštěstí skvěle! Motorka brzy pozná, že za ni chcete tahat, a dovolí motor vytáčet výš. Bál jsem se, že automat bude naladěný na „ekologii“ a spotřebu, ale naštěstí tam hned nenakope všechny kvalty a vlastně se chová jako trochu vyježděný, byť pořád opatrný motorkář. Za „cedulí“ vás nechá i v běžném základním režimu D vytočit čtyřku trochu výš, ve větším náklonu vám nezařadí (pokud jí dáte pokyn ručně, tak ano), a když začnete brzdit, tak intuitivně pochopí, co se děje, a začne podřazovat. A prakticky pokaždé trefí před zatáčkou správnou rychlost, abyste měli na výjezdu vždycky dostatek krouťáku, který vás vytáhne ven. Vlastně jsem neměl moc potřebu motorce do řazení kecat a nechal ji být. A ani jsem na MT-07 nepotřeboval režim D+, který řadí ve vyšších otáčkách a je agresivnější.

Foto: Dalibor Žák

Rozměrné multifunkční displeje jsou dnes na motorkách už standardem. Nechybí konektivita s telefonem a zrcadlení například navigace. Displej nové MT-07 je dobře čitelný i na přímém slunci.

Když si totiž chcete zařadit, stačí ťuknout do páčky a motorka pochopí, že teď chvíli velíte vy. Dokud nezačnete jet znovu plynule, nebude sama řadit. Za celou dobu se mi nepodařilo systém nachytat ani v automatickém, ani v manuálním režimu. Vždycky se trefí správně a maximálně se stane jen to, že po delší plynulé jízdě nebude chtít hned podřazovat. Stačí ale rychle otočit plyn, převodovka nakope dolů rychlosti a motorka vyrazí, jak nejlépe umí. Kdykoli si však můžete sami připravit rychlost, jakou chcete. Pro předjíždění bude lepší si asi podřadit ručně, protože řídicí elektronika samozřejmě neví, co plánujete, takže reaguje až na prudké otočení plynu. A to už potřebujete mít připravený kvalt a jet.

Musíte to zkusit také!

Novou převodovku jsem vyzkoušel i na silnější MT-09. Samozřejmě i tady funguje parádně, ale více jsem si ji vychutnal v plně manuálním režimu. Silný tříválec totiž vytáhne motorku i na šestku z nízkých rychlostí, takže v režimu D, ve kterém motorka jezdí v obci nejčastěji na trojku, tam pak rychle za obcí naskákají všechny rychlosti a musíte hodně vzít za plyn, aby MT-09 podřadila aspoň o stupeň dolů a vy jste si mohli vychutnat ten naprosto fantastický motor. Výhodou u tříválce jsou možná o něco jemnější změny rychlostí a větší možnosti nastavení jízdních režimů. Jinak je ale funkce automatu stejná a třeba cestovní Tracer s ním bude určitě skvělý.

Foto: Dalibor Žák

V rámci celorepublikové akce Yamaha Tour 2025 si můžete nové modely japonské značky až do června vyzkoušet. A klidně všechny během jednoho dne.

I kdyby se pořád našel někdo, kdo podobné systémy z principu odmítá, tak mám v záloze ještě jeden důvod, v čem je tato převodovka přínosem. Při rychlé jízdě je vždycky strašně důležité správné držení těla a přenosy váhy. Jenže když pak člověk musí pořád řadit, musí také tou levou nohou kvedlat na stupačce a nemá ji v ideální poloze. Často pak jezdí s nohama ven jako lachtan právě proto, aby dosáhl pohodlně na řadičku.

Tady se ale jezdec krásně zapře špičkami a může motorku pevně sevřít a cítit, co dělá. „Střelci“ si pak určitě oblíbí okamžité řazení po stisknutí tlačítka. Na závodním okruhu to bude naprostá fantazie! Dokonce se ani neděje to, že byste si při ostré jízdě při ručním řazení trhali řídítky. Řadicí tlačítka jsou velice lehká a vůbec jsem neměl pocit, že si při ručním řazení zároveň hýbu řídítky.

I když jsem se nového automatu trochu bál, Yamaze se povedlo odladit převodovku chytře a skutečně to není jen protivný automat pro „poseroutky“, ale vlastně funkční asistent pro ostřílené borce. Je celkem jedno, jestli se jedete jen tak projet po práci a chcete si zablbnout, dojíždíte každý den do města do hustého provozu anebo jedete někam tisíc kilometrů v kuse a chcete nechat odpočinout svou nohu a ruku. Situací, ve kterých automat opravdu pomůže i zkušeným jezdcům, je mnoho. A jestli některým začátečníkům pomůže s přechodem například ze skútru na plnohodnotnou motorku, tak je to jedině dobře. Skvělé je i to, že Yamaha nabízí automat jako doplněk, a ne jako jedinou možnost, takže si stejný model můžete pořád koupit s klasickým řazením a spojkovou páčkou.

Jestli si chcete nové yamahy s automatem Y-AMT vyzkoušet, máte teď v rámci akcí Yamaha Tour 2025 skvělou možnost. Až do června objíždí značka prakticky celou republiku, tak si zamluvte termín a během jednoho dne si můžete spoustu motorek vyzkoušet. Od základních skútrů přes zmíněnou MT-07 a Ténéré 700 se sníženým sedlem až po nabušenou MT-09 SP nebo nový Tracer 9 GT. A pak nám sem klidně napište, jak se vám ten automat líbil. Nikdo vám ho nevnucuje, ale osobní zkušenost je to nejlepší, co můžete mít.

Co říkáte na automatické převodovky na motorkách?
Je to pitomost! Nechci to!
10,5 %
Vystačím si s rychlořazením, takže spojku mi tam nechte!
14 %
Vyzkoušel jsem to, ale není to nic pro mě.
1,7 %
Je to naprosto skvělá věc, už bych na motorce nechtěl nic jiného.
73,8 %
Celkem hlasovalo 523 čtenářů.
Načítám